Certification
China ShenzhenYijiajie Electronic Co., Ltd. certification
I'm Online Chat Now
Product Details:
Place of Origin: USA
Model Number: U5134-A29974-1.6BA
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: Negotiable
Packaging Details: Paper box
Delivery Time: 3-5work days
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 5000pcs
Description
Storage Temperature: -40~+85°C Medium Temperature: -25~+85°C
Highlight:
industrial pressure transmitter hydraulic system
pneumatic system pressure sensor
electronic pressure sensor with warranty
Core Features:
  • Two - wire 4 - 20mA output, easy to connect with PLC, DCS, and other control systems.
Typical Applications:
  • Industrial process control (petrochemical, metallurgical, pharmaceutical, food and beverage).
  • Hydraulic and pneumatic system pressure monitoring.
  • Water supply and drainage, HVAC, and energy management systems.
Parameter
Symbol
Rating
Unit
Rated Pressure Range (1.6BA indicates) P 0 1.6 MPa
Overload Pressure PO - 2×FS (≤120MPa) MPa
Burst Pressure PB - 5×FS MPa
Supply Voltage VS 11 36 (24 recommended) VDC
Operating Temperature Topr -20 +85 °C
Storage Temperature Tstg -40 +85 °C
Medium Temperature Tm -25 +85 °C